Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslankyni Langšádlové vadí, že Zeman živelně objednává vakcíny z Ruska a Číny

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová chtěla na dnešním zasedání Poslanecké sněmovny jednat o situaci kolem prezidentových objednávek vakcín z Ruska a Číny. Vadí ji, že Hrad objednává vakcíny bez vědomí ministrů či Sněmovny. Její bod nakonec nebyl na program jednání Sněmovny zařazen.

„Pan prezident nám dost živelně objedná vakcíny z Ruska a z Číny, pan premiér jezdí do Maďarska a do Srbska, Otázek je celá řada,“ hájila návrh Langšádlová. „Je tady pořád 30 procent vakcín, které údajně leží někde ve skladech. Očkování je jedinou cestou. Proto si myslím, že se tím máme zabývat pravidelně. Kampaň na očkování nebyla ještě ani zahájena,“ argumentovala poslankyně.

Prezident Miloš Zeman počátkem týdne oznámil, že se obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli vakcíně Sputnik V a Putin mu jí slíbil. Vakcína však zatím není schválena Evropskou lékovou agenturou. O pár dní později Hrad informoval o tom, že Zeman na popud předsedy vlády Andreje Babiše požádal Čínu, aby Česku dodala vakcínu Sinopharm. Podle velvyslanectví v Pekingu se Čína rozhodla Zemanově žádosti okamžitě vyhovět a vakcínu Česku dodá.

V rámci diskuse o vakcínách vyzval opoziční expertní AntiCovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO), aby zveřejnil informace o objednaných dávkách vakcín, jejich struktuře a plánovaných měsíčních dodávkách.

Blatný uvedl, že v březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny, z toho zhruba 700 tisíc Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek. Cílem je podle něj v březnu očkovat 35 tisíc dávek denně, v dubnu 100 tisíc denně.