Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

„Nefňukejte a neskučte,“ vyzval brazilský prezident lid po rekordních úmrtích na covid

Pandemie koronaviru se nevyhnula ani nejlidnatějšímu státu latinské Ameriky – Brazílii. Tamní prezident Jair Bolsonoaro vyzval po dvou dnech s rekordními počty úmrtí na covid-19 krajany, aby přestali “fňukat” a “skučet” a uvědomili si, že je třeba jít dál. Reagoval tak na občanský odpor proti novým opatřením proti šíření nákazy.

“Fňukání a skučení už bylo dost! Jak dlouho jetě chcete brečet?” prohlásil Bolsonaro před davem přívrženců. “Jak dlouho zůstanete doma a necháte všechno zavřené? Nikdo to už dál nevydrží! Znovu říkám, že je nám líto mrtvých, ale potřebujeme řešení,” dodal.

Brazilské ministerstvo zdravotníctví minulý týden zaznamenalalo 75.102 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 1910 úmrtí. Přírůstek nových případů byl nejvyšší od července a druhý nejvyšší od začátku pandemie. V zemi, která má asi 210 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro 10,8 milionu lidí, z nichž téměř 261.000 nákaze podlehlo.

Guvernéři jednotlivých států a lékaři si stěžují, že federální vláda špatně zvládla krizi, protože Bolsonaro bagatelizoval závažnost pandemie a postavil se proti uzávěrám. Zdravotnické úřady zvláště znepokojuje nová varianta koronaviru z Amazonie, která se snadněji šíří a je schopna znovu infikovat lidi, kteří již prodělali covid-19.