Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zástupce zastavil trestní stíhaní Mynářovy firmy, kancléř je ale stále obviněný

Státní zástupce zrušil trestní stíhání firmy Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře, které vedl kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl v době údajného trestného činu účinný. Stíhání Mynáře však pokračuje, kancléř však odmítá, že by spáchal trestný čin.

Policie Mynáře obvinila z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Kancléř podal na postup státního zastupitelství stížnost, jejíž znění společně se svým právníkem dnes zveřejnil.

Firma Clever Management podle vyšetřovatelů v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavba byla už dříve dotována ministerstvem školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo. Mynářův advokát Lukáš Trojan ve stížnosti namítá, že „i když předmětem obou dotací byl stejný objekt, jednalo se o dva různé projekty realizované dvěma různými subjekty,“. Při žádosti bylo podle Trojana postupováno podle instrukcí ROP Střední Morava.

Trojan dále poznamenal, že Mynář se podle policie trestného činu dopustil také předložením neplatné nájemní smlouvy na penzion. I to ale odmítl. „Obávám se, že trestní stíhání je vedeno snahou vyhovět mediální poptávce a nalézt za každou cenou argumenty pro trestní stíhání,“ uvedl Trojan. Podle advokáta navíc vyšetřování provází „řada procesních pochybení a nestandardních postupů“.a