Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podruhé jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě znovu jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR (AV). Odbornice na experimentální botaniku stojí v čele Akademie věd od roku 2017, druhé funkční období ji vyprší v roce 2025. K hlavním prioritám pro následující roky řadí Zažímalová například zlepšení finanční stability akademie a zvýšení platů ve výzkumných organizacích.

„Akademie věd ČR ukázala mnoha svými aktivitami, že je odpovědná a potřebná. Já se i další čtyři roky budu snažit vytvářet svým spolupracovníkům takové podmínky, aby AV ČR dosahovala stále lepších vědeckých výsledků a přitom zůstala kultivovanou a respektovanou institucí,“ uvedla respektovaná vědkyně v tiskové zprávě ke svému jmenování.

Současná složitá doba podle staronové předsedkyně AV ukazuje, jak moc je věda a její zapojení do řešení problémů potřeba. Odborníci z AV se podle ní podílejí v boji s pandemií na záchraně životů. Poukázala na jejich úspěchy například při testování a sekvenování viru. „Ráda bych ale zdůraznila, že i přes velké soustředění na nový koronavirus vědci pokračují ve svých projektech a výzkumech, které také mají přesah do společnosti a mají evropskou, ba světovou úroveň,“ dodala.

Šestašedesátiletá Zažímalová je profesorkou v oboru anatomie a fyziologie rostlin, odborně se zabývá výzkumem fytohormonu auxinu. Na Akademii věd v Ústavu experimentální botaniky působí od konce 70. let. Je členkou Učené společnosti České republiky a Evropské akademie věd a umění.