Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václavu Klausovi hrozí další pokuta kvůli covidu, jel na víkend do zakázaného okresu

Bývalý prezident Václav Klaus se opět dostal do křížku s vládními opatřeními proti šíření koronaviru. V době, kdy vláda uzavřela okres Trutnov, měl strávit víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Za to mu nyní hrozí pokuta od Městského úřadu Trutnov. Klaus musel už v únoru zaplatit 10 tisíc za to, že na výročí republiky řečnil v centru Prahy bez roušky.

Hygiena porušení předpisů odhalila kvůli tomu, že exprezident se nakazil koronavirem a hygienici zjišťovali, s kým se stýkal. Na základě informací od exprezidentovy ochranky se jim pak podařilo zjistit, že pobýval v Černém Dole na Trutnovsku. Okres byl však v té době kvůli epidemické situaci už více než týden uzavřen.

Podle mluvčího exprezidenta Petra Macinky si však Klaus sehnal všechny potřebné dokumenty i výpis z katastru, aby mohl do své nemovitosti odjet. Podle mluvčího dokonce cestu o týden odložil, aby si dokumenty stihl opatřit. „Při vjezdu na území okresu Trutnov byl navic kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila,“ popsal mluvčí.

Macinka dodal, že podnět hygieny je „tragikomický doklad absurdity dnešní doby a možná i alarmující zpráva o stavu společnosti zasažené nánosem nepřehledných a chaos působících opatření, jimiž vláda dlouhodobě deformuje uvažování lidí v České republice i jejich životy“.

Klaus zkritizoval také skutečnost, že trasováním hygienici nehledají jen další nakažené, ale skrytě pátrají i po přestupcích – třeba právě takových, kdy někdo poruší zákaz cestování mezi okresy. „Domníváme se, že by o tom veřejnost měla vědět, neboť se nyní i na tomto případě ukazuje, že covidové trasování a pohovor s pracovníkem hygienické stanice může mít pro dotazovaného důsledky i jako klasický policejní výslech,“ uvedl Klausův mluvčí