Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rakouský prezident poděkoval občanům za dodržování opatření originálním způsobem

„Milí cestující, mluví k vám Alexander van der Bellen. Chtěl jsem vám dnes prostě poděkovat. Není to teď vůbec jednoduché a cestování veřejnou dopravou může být někdy pořádná výzva, Díky za nošení roušek. Díky, že jste mi drželi odstup. Díky, že se na sebe díváte,“ ozvalo se během středeční špičky z reproduktorů ve vídeňském metru.

Když se v metru místo obvyklého ženského hlasu ozval hlas rakouského prezidenta, cestující zpozorněli. Van der Bellen je chválil, že nosí respirátory, dodržují rozestupy a jsou k sobě ohleduplní a pak jim popřál krásný den. A nešlo o záznam. Prezident mluvil živě přímo z centrály vídeňských dopravních podniků.

Rakousko tento týden oznámilo, že e v budoucnu už nebude spoléhat na EU a společně s Izraelem hodlá v příštích letech vyrábět očkovací látky druhé generace pro další mutace koronaviru a také společně zkoumat možnosti léčby. Kancléř Sebastian Kurz vysvětlil, že přístup k vakcínám prostřednictvím EU „byl sice v zásadě správný, ale Evropská léková agentura je u schvalování očkovacích látek příliš pomalá a dochází k výpadkům v dodávkách od farmaceutických firem“.

Rakouská vláda aktuálně chystá další balík peněz na pomoc pandemií zasaženému hospodářství. V přepočtu víc než 11 miliard korun má jít do oblasti kultury, sportu, pohostinství a taky tam, kde zavedli takzvaný kurzarbeit.