Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý poslanec Kalousek navrhuje přesunout sídlo prezidenta z Pražského hradu

Někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se sice nedávno vzdal poslaneckého mandátu, z politiky se ale nevzdaluje. Aktuálně se připomněl lehce provokativním návrhem na přesunutí sídla prezidenta z Pražského hradu na jiné místo. Hrad by měl podle Kalouska sloužit veřejnosti.

„Pražský hrad je sídlo českých králů. Tím, že je to i sídlo českého prezidenta, velmi to svádí k pojetí moudrého mocnáře. Jsem přesvědčen, že takto se ten úřad vykonávat nemá, že to má být velmi civilně pojato,“ prohlásil bývalý ministr financí.

„Neříkám to poprvé. Prezident moderní republiky by neměl sídlit na Pražském hradě,“ uvedl. „Mám představu budovy, která by byla dostatečně důstojná a funkční, ale nebyl by to Pražský hrad. Aby to odpovídalo pojetí prezidenta moderní republiky,“ řekl Kalousek.

Proti Kalouskovým výrokům se ohradil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezidenta z Pražského hradu nevystěhovali nacisté, neudělali to ani komunisté. Ale to Mirkovi Kalouskovi zjevně nedochází,“ napsal.

Miroslav Kalousek na slova Jiřího Ovčáčka zareagoval po svém: „Nacisté i komunisté měli na Hradě svoji loutku. Teď tam má svoji loutku Vl. Putin. Já bych si přál civilního suverénního prezidenta, který by patřil jenom svoji zemi. Ten na Hradě sídlit nutně nemusí. A Hrad by patřil jenom veřejnosti. Zasloužil by si to.“