Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V dubnu se otevře veřejnosti zámecký park v Lánech, na Hradě budou velikonoční mše

Na Velký pátek své brány návštěvníkům opět otevře zámecký park v Lánech. Zájemci se dostanou také do části areálu Pražského hradu, kde se budou v katedrále svatého Víta konat velikonoční bohoslužby. Zvláštní výjimku poskytla Kancelář prezidenta republiky také pro účastníky pravidelných ranních mší svatých v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Lánský zámecký park se návštěvníkům otevře 2. dubna. „Veřejnosti bude přístupný v běžnou otevírací dobu, tedy ve středu a ve čtvrtek mezi 14. a 18. hodinou, respektive o víkendu a ve svátky od 10 do 18 hodin,“ informoval Hrad. Park bude přístupný stejně jako v předchozích letech za symbolických 15 korun.

Otevření kostela Nejsvětějšího jména Ježíš, který je součástí areálu Zámku Lány, je naplánováno v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Rekonstrukce již byla dokončena a nyní zde probíhá instalace mobiliáře a zprovozňování nových technologií obsluhy.

Velikonoční bohoslužby v areálu Pražského hradu budou veřejnosti přístupné 28. března a 1. až 4. dubna. „Vstup bude umožněn branou z Hradčanského náměstí na IV. nádvoří Pražského hradu, a to třicet vždy minut před začátkem bohoslužby,“ uvádí Pražský hrad. „Pro účastníky ranních mší je vstup před 7. hodinou z Hradčanského náměstí přes IV. hradní nádvoří v doprovodu pracovníka Metropolitní kapituly.“

Celý areál Pražského hradu je připraven na otevření návštěvníkům, jakmile to dovolí epidemiologická situace a vláda schválí podmínky pro otevření hradů a zámků. Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu plánují zpřístupnit i Horní Jelení příkop, kde byly ukončeny práce na odstranění havárie kanalizace. V jižních zahradách Pražského hradu budou pokračovat opravy fasády a střechy Nového královského paláce, pro veřejnost je plánováno zpřístupnění zahrad po Masarykovu vyhlídku.