Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klaus vydal ‚Provolání nespokojených občanů‘. Návrat k normálu prý zajistí SPD a Trikolora

Bývalý prezident Václav Klaus je nespokojený s nynějšími poměry v českých zemích. Vadí mu mimo jiné omezení osobních a ekonomických svobod kvůli epidemii koronaviru. Vydal proto „Provolání nespokojených občanů“. V prohlášení vyzval k tomu, aby se pro letošní sněmovních volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. V této souvislosti zmínil hnutí SPD a Trikolóra.

„My, občané České republiky, kteří – jak se stále více přesvědčujeme – nemáme své dostatečné politické zastoupení ve vládě a parlamentu, vyjadřujeme touto formou hlubokou nespokojenost s dnešním stavem a poměry v naší zemi. Ty byly zdevastovány katastrofální politikou vlády, která přinesla závažné ohrožení svobody a demokracie,“ stojí v úvodu dokumentu.

Ze zdravotní, morální a ekonomické krize viní Klaus Babišovu vládu. „Již rok žijeme v podmínkách tvrdých omezení, karantén a lockdownů, které nám – se souhlasem parlamentu – způsobily pouze rozvrat, nikoli odstranění epidemie. Přes všechna vládní opatření je covidem-19 naše republika jednou z nejvíce postižených zemí na světě s relativně nejvyšším počtem obětí.“

„Zničené zdraví a životy statisíců lidí, jejich dlouhodobá izolace a frustrace, faktická likvidace některých hospodářských odvětví i velkého počtu podnikatelů a živnostníků, enormní finanční ztráty podnikové sféry, narušené školství a celý vzdělávací systém a zcela rozvrácené veřejné finance jsou důsledkem této vládou vyvolané katastrofy,“ píše Klaus.

Bývalý prezident na současné politické scéně nevidí síly, které by se programově snažily prosazovat návrat k poměrům, které označuje za normální. Výjimkami jsou podle něj Trikolóra, SPD a několik jedinců.