Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš požádal Zemana o zapůjčení Pražského hradu pro summit při předsednictví EU

Během včerejší návštěvy u prezidenta Zemana na zámku v Lánech jej premiér Andrej Babiš (ANO) jménem vlády požádal, zda by poskytl reprezentační prostory Pražského hradu pro neformální summit prezidentů a premiérů Evropské unie během českého předsednictví v radě EU.

„Domníváme se, že by bylo důstojné, aby neformální summit prezidentů a premiérů EU proběhl v těchto prostorech, které symbolizují naší zemi,“ uvedl Babiš po schůzce s prezidentem. Summit se má uskutečnit v druhé polovině roku 2022.

Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační. Česká republika stála v čele EU poprvé v první polovině roku 2009. Další předsednictví nás čeká právě v druhé polovině roku 2022.

Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) ve druhé polovině roku 2022 mají být podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) rozšíření unie o nové členy, zajištění stability v širším sousedství EU nebo spolupráce s asijskými státy.

Rozpočet českého předsednictví bude 1,24 miliardy korun, což je proti předchozímu předsednictví Česka v roce 2009 zhruba třetina.