Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vládní krize na Slovensku: prezidentka Čaputová vyzvala premiéra Matoviče k demisi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviče (OLaNO) k demisi v zájmu rekonstrukce vlády. Učinila tak poté, co během dvou týdnů přijala demisi již čtvrtého ministra ze 16 členů kabinetu. Předseda parlamentu Boris Kollár dokonce připouští možnost předčasných voleb.

„Je nevyhnutelné, aby premiér svou demisí umožnil uzavření dohody koaličních partnerů na rekonstrukci vlády. Postavení a pozice žádného člověka není a nesmí být důležitější než zájem země a jejích občanů,“ prohlásila Čaputová před novináři.

Připomněla, že před týdnem požádala Matoviče, aby co nejdříve ukončil vládní krizi. „Ukázalo se, že čas situaci nepomohl. Právě naopak. Vládní krize se dál prohlubuje. Dnes jsem přijala už čtvrtou demisi člena vlády a další dva svůj odchod z vlády avizují,“ uvedla prezidentka.

„Je třeba předstoupit slušně před lidi a říct: ‚Dali jste nám moc, my jsme ji nezvládli, ego nám bylo přednější než zájem lidi. Vracíme to, jdeme do předčasných voleb a sestavte nám spravedlivý účet,“ podpořil prezidentku předseda parlamentu Kolár.

Premiér Matovič o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků. Jedním z nich byla demise předsedy liberální strany Svobody a solidarita (SaS) Richarda Sulíka, se kterým je premiér v dlouhodobém sporu kvůli koronavirové krizi. Pokud by Matovič podal demisi, znamenalo by to podle slovenské ústavy pád celé vlády. Čtyřčlenná parlamentní koalice by se následně mohla dohodnout na vytvoření nového kabinetu.