Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Polskému spisovateli hrozí za urážku prezidenta tři roky vězení. „Duda je debil“, napsal

Polský spisovatel a novinář Jakub Žulczyk čelí obvinění z veřejné urážky prezidenta Andrzeje Dudy. Loni v listopadu kritizoval reakci polské hlavy státu na výsledky amerických prezidentských voleb a na sociální sítě napsal, že „Duda je debil“. Nyní mu za to hrozí až tři roky vězení.

Duda nastávajícímu americkému prezidentu Joeu Bidenovi před tradičním potvrzením výsledků voleb sborem volitelů napsal: „Gratuluji Joeovi Bidenovi k úspěšné prezidentské kampani. Zatímco očekáváme nominaci od sboru volitelů, Polsko je odhodláno udržet vysokou úroveň a kvalitu strategického partnerství s USA pro ještě silnější spojenectví.“

Protože ve svém příspěvku zaměnil slovo „potvrzení“ za „nominaci“, Żulczyk naznačil, že Duda nerozumí volebnímu procesu v USA. „Biden vyhrál volby. Vše, co po dnešku následuje, je čistě formalita. Joe Biden je 46. prezidentem USA. Andrzej Duda je debil,“ napsal známý spisovatel.

Polská prokuratura nyní Žulczyka za poslední větu obžalovala na základě polského zákona o urážce majestátu. Příspěvek je podle ní urážlivý a nelze „považovat toto slovo za věcnou kritiku přijatelnou v rámci ústavní svobody projevu“. Žulczykovi za něj hrozí až tři roky vězení.

Żulczykovi vyšla v češtině kniha Oslněni světlem z roku 2014, podle níž vznikl úspěšný seriál pro HBO. Spisovatel má na kontě celkem osm knižních titulů a také scénář v Polsku populárního kriminálního seriálu Belfer.