Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

První tisková konference Bidena: Migranty vracíme, s Čínou budeme tvrdě soupeřit

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek uspořádal svou první tiskovou konferenci od nástupu do funkce. V projevu se pochlubil americkým vakcinačním úspěchem a slíbil, že do jeho první stovky dní v úřadu dostane očkování proti koronaviru 200 milionů lidí. K migrační krizi na hranicích s Mexikem uvedl, že většinu běženců USA posílají zpět. S Čínou prý Biden hodlá na světovém mocenském poli tvrdě soupeřit.

Ohledně očkování obyvatel proti covidu-19 Biden již dříve slíbil, že za prvních sto dní v úřadu naočkuje 100 milionů Američanů. Tento cíl se mu povedl splnit dokonce ještě dříve, a tak svou metu zvýšil na 200 milionů očkovaných. Do stého Bidenova dne v Bílém domě zbývá ještě měsíc, je tak velmi pravděpodobné, že svůj slib splní.

Na americko-mexické hranici panuje jako každé jaro zvýšený provoz, letos je ovšem podle ministra vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase intenzita migrace mimořádná. Podle prezidenta Biden jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o „drtivou většinu“ zachycených migrantů.

Biden se na tiskové konferenci zmínil také o zahraniční politice Spojených států, a to především ve spojitosti s Čínou. Ta podle něj chce být nejmocnějším světovým hráčem a Washington bude v tomto směru s Pekingem „tvrdě soupeřit“. Uvedl, že nechce konfrontaci, ale že bude se spojenci trvat na dodržování mezinárodních norem v celé řadě otázek. Soupeření s Čínou popsal Biden jako souboj o to, „zda je úspěšnější demokracie nebo autokracie“.