Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr Plaga chce vrátit děti do škol 12. dubna, podle Zemana by to mělo být později

Ministr školství Robert Plaga po sobotním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech řekl novinářům, že věří v návrat dětí do škol 12. dubna. Prezident byl podle něj ale opatrnější, na datu se tedy neshodli. Prezidentův expertní tým se také vyslovil spíše pro částečnou zjednodušenou maturitu, než úřední udělení maturitní zkoušky.

„Pan prezident je spíše opatrnější a byl by rád, kdyby skutečně návrat byl až za nižších čísel (nově nakažených covidem-19), to znamená i o něco později,” uvedl Plaga. Expertní tým podpořil podle něj stanovisko, že konkrétní podmínky, za nichž bude návrat žáků do škol možný, a data musí určit ministerstvo zdravotnictví.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese, ostatní se učí na dálku. Postup pro první fázi znovuotevírání škol představil Plaga tento týden poslancům. Jeho prioritami je obnovení prezenční výuky pro nejmladší žáky a praktické výuky ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol. Celé třídy prvního stupně základních škol by se přitom měly střídat po týdnu ve škole a doma.

Plaga dále uvedl, že Zemanův expertní tým se přiklonil k variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity. „Expertní tým pana prezidenta se přiklání k variantě, o které jsem hovořil já, to znamená těch dílčích úlev a neudělení úřední maturity,“ řekl ministr. Důležité je, aby studenti už nezůstávali v nejistotě a soustředili se na přípravu na zkoušku.