Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jihokorejský prezident je papoušek odchovaný Amerikou, vzkázala sestra Kim Čong-una

Sestra vůdce Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) kritizovala jihokorejského prezidenta Mu Če-ina. Označila ho za „papouška odchovaného Amerikou“ a to za jeho komentář ohledně situace na Korejském poloostrově poté, co KLDR minulý týden odpálila dvě balistické střely.

Severní Korea ve středu v prvním testu od lednového nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do funkce odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které dopadly do Japonského moře. Jihokorejský prezident následně uvedl, že obě země na Korejském poloostrově by společně s USA měly usilovat o pokračování dialogu.

„Jen těžko můžeme potlačit údiv nad jeho nestydatostí,” citovala vlivnou sestru vůdce Kim Čong-una severokorejská média. Mun Če-in, kterého ani jednou nenazvala jménem a neoznačila oficiální funkcí, je podle ní „papoušek odchovaný Amerikou”, který „se řídí logikou amerických zločinců”.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení nad prohlášením z Pchjongjangu vyjádřilo silné politování a dodalo, že obě země by měly za každých okolností dodržovat alespoň minimální “pravidla slušného chování”. Urážky soupeřů na mezinárodním poli nejsou v Severní Koreji ničím neobvyklým. Amerického prezident Joe Bidena například tamní oficiální tisková agentura KCNA označila za “vzteklého psa, jehož je potřeba umlátit klackem”. Kim Čong-un také v minulosti nazval Donalda Trumpa vyšinutým” a dodal, že “toho senilního amerického starce zkrotí ohněm”.