Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman nedostal pozvánku na sjezd ČSSD. Bude online a komorní, říká Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček oznámil, že po předchozí domluvě nepozval prezidenta a bývalého šéfa strany Miloše Zemana na dubnový sjezd sociální demokracie. Novinářům sdělil, že sjezd bude kvůli on-line formě komornější a nebude klást důraz na hosty. Pokud by se konal prezenčně, což však znemožňuje koronavirová epidemie, Zeman by podle něj pozvánku dostal.

Hamáček s prezidentem jednal v úterý na Pražském hradě, pozvánku na sjezd mu však nepředal. „S prezidentem jsme sjezd řešili, ale domluvili se, že když je on-line, tak ho zvát nebudeme,“ uvedl. Sjezd bude komornější a lidé se budou připojovat z domova, takže nebude na hosty kladen obvyklý důraz, dodal.

ČSSD v pondělí představila kampaň nazvanou „Víme, co po covidu“. Staví se v něm proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci. „Jsem přesvědčen, že v době, kdy se daří epidemii stlačovat, je klíčové, jak bude republika vypadat po epidemii,“ uvedl Hamáček. „Mám plán a věřím, že pro něj získám podporu delegátů sjezdu,“ dodal.

Jedním z hlavních bodů celostátního sjezdu ČSSD bude volba nového předsedy. Jan Hamáček, který sociální demokraty vede od února 2018, plánuje funkci obhajovat. Od krajských organizací získal pět nominací na předsedu. Jeho vyzyvatele, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, podpořily dvě krajské organizace. Jednu nominaci získal Břetislav Štefan, starosta brněnské městské části Líšeň.