Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Joe Biden uspořádá virtuální klimatický summit, zve i ruského a čínského prezidenta

Americký prezident Joe Biden plánuje na 22. a 23. duben virtuální klimatický summit za účasti světových lídrů včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga. Celkem je pozváno 40 státníků. Washington doufá, že jednání pomohou posílit globální snahy o snížení emisí ze spalování fosilních paliv.

„Summit lídrů o klimatu podtrhne naléhavost a ekonomické přínosy silnějších klimatických kroků. Bude klíčovým milníkem na cestě ke klimatické konferenci Organizace spojených národů (COP26) konané v listopadu v Glasgow,“ slibuje si v komuniké Bílý dům. Jednání podle něj budou živě vysílaná na internetu.

Biden v pátek novinářům řekl, že s Putinem ani s čínským prezidentem ještě o akci nemluvil, ale „oni vědí, že jsou pozváni“. Podle agentury Reuters se členové Bidenovy administrativy domnívají, že boj proti klimatickým změnám je jednou z oblastí, u níž je možné s Moskvou a Pekingem spolupracovat.

„Do konání summitu oznámí Spojené státy ambiciózní emisní cíl pro rok 2030 jakožto nový národně stanovený příspěvek pod Pařížskou dohodou. Ve své pozvánce prezident vyzval lídry, aby summit využili jako příležitost k nastínění toho, jak budou i jejich země přispívat k vyšším klimatickým ambicím,“ dodává Bílý dům.