Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ruský prezident Vladimir Putin přijal zákon, který mu umožní vládnout dalších 15 let

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který mu mimo jiné umožňuje usilovat o post hlavy státu ještě další dvě prezidentská období. Daný dokument byl zveřejněn na oficiálním webu ruské vlády. Právní předpis vychází z navržených úprav ústavy, které Rusové odhlasovali v loňském referendu.

V souladu se změnou ústavy se ohraničení počtu funkčních období bude vztahovat na současného prezidenta bez započítání jeho předchozích prezidentských mandátů. Tímto způsobem se bude moci současný vládce Kremlu o prezidentské křeslo ucházet ještě dvakrát.

Jak zdůraznil sám Vladimir Putin, který letos oslaví 69. narozeniny, zákon nutně nemusí znamenat, že chce zůstat prezidentem i nadále. Podle jeho vyjádření byl zákon potřeba kvůli „zachování pořádku“. Jeho pracovníci se tak nyní mohou soustředit na práci místo toho, aby „v rámci hledání házeli okem po jeho možných nástupcích“.

Prezident je v Rusku volen na šest let a poslední volby se uskutečnily v roce 2018, Putin tak může být prezidentem až do roku 2036. Putin přitom zastává nejvyšší úřad v zemi od roku 2000 s výjimkou čtyřleté přestávky v letech 2008 až 2012, kdy ho vystřídal Dmitrij Medveděv.