Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Krajský soud snížil pokutu pro Bartíka, místo 5 milionů má Zemanovi zaplatit 250 tisíc

Krajský soud v Brně dnes v odvolacím řízení snížil pokutu pro bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka, který před prezidentskými volbami zveřejnil, že Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Namísto omluvy a pěti milionů, které Hrad požadoval, zaplatí Bartík jen 250 tisíc.

Případ už rozhodoval brněnský městský soud, proti jehož verdiktu se obě strany odvolaly. Zeman chtěl celých pět milionů, Bartík, který se v mezidobí omluvil a zaplatil 50 tisíc korun, chtěl zbytek žaloby zamítnout.

Hradní advokát Marek Nespala tvrdil, že před soudem prokázal Bartíkův zlý úmysl. „Cílem bylo znemožnit Zemana v rámci přímé volby. Soud má možnost přiznat celou razantní satisfakci, ostatně, co už může být větším zásahem než o někom sdělit, že umírá? Žalovaný je politický podnikatel. Vsadil si na jednu notu, a pokud by žalobce nebyl zvolen nebo nedej bože zemřel, byl by za hvězdu,“ vysvětlil Nespala.

Brněnský krajský soud uznal, že Bartík „vytvářel dojem, že se dopouští podvodu na své voliče, když při kandidatuře zatajuje, že má následovat jeho brzká smrt. Šlo o vědomou lež a muselo mu být jasné, že taková výbušná informace bude medializovaná,“ prohlásil soudce Ryška. Jedním dechem však dodal, že „pokud by (Zeman) žalovaného nenazval vulgárně, měl by nárok na větší satisfakci. Vulgarita byla v tomto případě použita samoúčelně a s potěšením. Mohl reagovat ostře, nikoli vulgárně,“ shrnul.

Spor vznikl před čtyřmi roky, kdy bývalý radní Bartík těsně před prezidentskými volbami zveřejnil, že Zeman má rakovinu, odmítá si ji léčit a zbývá mu jen pár měsíců života. Třaskavou informaci obhajoval tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom prezident se svým zdravím je. Později svůj status smazal s tím, že nečekal tak negativní odezvu.

Zeman, který ve volbách nakonec zvítězil, nazval Bartíka „sviní“ a jeho mluvčí Jiří Ovčáček dodal, že Bartík je „lidský odpad“.