Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenská prezidentka Čaputová jmenovala novou vládu v čele s Eduardem Hegerem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala novou vládu, ve které si prohodili místa ministr financí a premiér. Novým premiérem se stal Eduard Heger a novým ministrem financí Igor Matovič. Odcházející předseda vlády Matovič krátce po odevzdání demise požádal občany a blízké o odpuštění všech chyb, kterých se za uplynulý rok ve funkci dopustil.

Nově jmenovaný premiér Heger následně ocenil Matovičovo rozhodnutí odstoupit, podle něj nemá ve slovenské politice obdoby. Zdůraznil, že neodstoupil kvůli vraždám nebo korupci, ale aby přinesl klid. „Věřím, že budeme pokračovat i nadále pro Slovensko,“ prohlásil. „Nebojte se, bude dobře. Edovi určitě můžete věřit,“ vzkázal po předání své demise Igor Matovič.

Pro Čaputovou znamenala výměna Matoviče a Hegera přijatelný kompromis, který umožnil fungovat nové vládě. „Vnímala jsem ji ne jako odbornou, ale jako politickou nominaci a jako součást politické reality – v tom smyslu, že kdybych ho odmítla jmenovat, celá koaliční dohoda by padla,“ zdůraznila prezidentka.

Prezidentka se ve své řeči zmínila také o tom, že pochybuje, že by se chování Matoviče mohlo změnit, čímž měla na mysli různé konfliktní situace. V určitém věku je podle jejích slov pro člověka těžké se změnit. „Týká se to i mně, týká se to všech lidí, takže nepředpokládám, že člověk v dospělém věku nějakým zásadnějším způsobem přebuduje svoji osobnost,“ dodala na závěr