Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman oznámil, že tragicky zesnulému podnikateli Petru Kellnerovi udělí 28. října in memoriam nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva. Zeman to řekl v rozhovoru pro Blesk.cz. Vyjádřil zároveň lítost nad Kellnerovou smrtí.

„Hodlám udělit Petrovi Kellnerovi ke 28. říjnu nejvyšší český řád, Řád bílého lva,“ uvedl prezident v rozhovoru. „Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam,“ doplnil. Podle svých slov znal Kellnera poměrně dobře, oba muži si tykali.

„Považoval jsem ho nejenom za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i za člověka, který prospěl České republice, což nemůže být jedno a totéž. Bakala ani Kožený České republice neprospěli,“ dodal Zeman. Prezident si Kellnera vážil a rád mu pomáhal. „Například tím, že jsem ho vzal na cestu do Číny, a nikdy jsem za to od něj nic nechtěl,“ řekl.

Zeman Kellnera označil za “hvězdu podnikání” a připomněl, že Řád bílého lva od něj dostali také Karel Gott jako hvězda české hudby a exministr zdravotnictví Roman Prymula jako “nejlepší epidemiolog, který potlačil první vlnu epidemie”.

Šestapadesátiletý Kellner zahynul na konci března při pádu vrtulníku na Aljašce. Při nehodě zemřeli ještě čtyři lidé, jeden přežil. Kromě podnikatelského impéria PPF zde zanechal manželku a čtyři děti. Poslední rozloučení proběhlo dnes na zahradě jeho vily v pražských Dejvicích.