Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident začal kvůli neuropatii používat kolečkové křeslo. „Zařazuji se mezi vozíčkáře,“ řekl

Prezident Miloš Zeman oznámil, že kvůli postupující neuropatii dolních končetin začal používat kolečkové křeslo. V nedělním rozhovoru pro Blesk uvedl, že na vozíku se už občas pohyboval v Lánech i po Hradě a zjistil, že je to pohodlné. Na vozíku plánuje předávat i letošní státní vyznamenání 28. října.

„Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného,“ uvedl šestasedmdesátiletý Zeman. Na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve, Zeman odvětil, že to nesouviselo s jeho egem, ale s nohama.

„Zásadní úvaha zněla: spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když bude prognóza – a tu mně musí říci lékaři – že na tom vozíku skončím, no tak proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou a proč na ten vozík nepřesednout rovnou? A to právě chci toho 28. října udělat,“ vysvětlil.

Zeman zároveň řekl, že přestože jeho onemocnění je neléčitelné, chůzi po svých ještě nevzdává. „Může se stát zázrak. Já teď budu trochu trénovat chůzi, až bude tepleji. Alespoň s holí, jako jsem chodil dlouhodobě. Ale protože neuropatie je v podstatě neléčitelná a do jisté míry i progresivní, takže stav mých nohou není uspokojivý,“ odpověděl na otázku, zda bude vozík používat už trvale. „Přiznat se k tomu, že jsem na vozíku, není nic defamujícího,“ uzavřel.

Prezident zese dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenávat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).