Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hamáček z pozice ministra zahraničí nabízí Prahu pro summit prezidentů USA a Ruska

Místopředseda vlády, ministr vnitra a zároveň dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) nabídl Prahu jako místo pro první setkání amerického prezidenta Joe Bidena a jeho amerického protějška Vladimira Putina. Uspořádání vrcholné schůzky navrhl Biden v úterním telefonickém rozhovoru s Putinem.

„Zareagoval jsem na oznámení prezidenta Bidena, který vyzval k osobní schůzce s prezidentem Putinem na území třetího státu. Pověřil jsem naše velvyslance ve Washingtonu a Moskvě, aby nabídli jako možné místo setkání Prahu a navázali tím na summit Obama-Medveděv. Vše je ale na začátku,“ uvedl Hamáček.

Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova se oba prezidenti se dohodli že o setkání se dál bude jednat prostřednictvím diplomatických kanálů. „Zatím je předčasné hovořit o tomto setkání konkrétním způsobem. Je to nový návrh, budeme jej posuzoval a analyzovat,“ řekl kremelský mluvčí v odpovědi na otázku, zda se zvažuje místo a termín vrcholné schůzky.

Setkání předchozích prezidentů Ruska a USA ve složení Barack Obama a Dmitrij Medvěděv se konalo 8. dubna 2010 v Praze a bylo poslední tak velkou politickou událostí mezinárodního významu v České republice. Prezidenti podepsali na Pražském hradě novou smlouvu START o omezení jaderných arzenálů. Česko za pořádání summitu zaplatilo celkem 50 milionů korun.