Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad napsal nesouhlasný dopis disciplinární komisi UEFA kvůli údajnému rasismu slávisty Kúdely

Vedoucí kanceláře prezidenta repubkliky Vratislav Mynář se dnes v otevřeném dopisu ohradil proti rozhodnutí disciplinární komise UEFA o zákazu startu v 10 utkáních pro slávistického fotbalistu Ondřeje Kúdelu. Komise Kúdelu potrestala za rasistickou urážku záložníka Rangers Glena Kamary, český obránce obvinění z rasismu odmítá. Kauza je podle prezidenta Miloš Zemaan významná nejen z hlediska sportu. 

Záložník Kúdela byl potrestán za utkání Evropské ligy, které se hrálo 18. března v Glasgow mezi domácími Rangers a pražskou Slavií. Kúdela po několika brutálních faulech se strany hráčů Glasgow v závěru utkání s rukou před ústy řekl cosi protihráči Glenu Kamarovi. Podle Kamary padla rasistická urážka o „fu..ing monkey“, tedy o „zas..ané opici“. 

Kemar Roofe, který svým zákrokem zle zranil slávistického brankáře Ondřeje Koláře, dostal trest na čtyři zápasy a Kamara, který po zápase Kúdelu napadl, odešel se třízápasovým trestem. 

Kancléř Mynář v dopise adresovaném členům komise uvedl, že rasismus ze strany Kúdely je neprokázaný a domnělý. “Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,” napsal. 

Z boje proti rasismu v podání UEFA se podle Mynáře stal “boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapné podbízení se hloupým trendům”. 

„Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti,” píše dále Mynář. „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,” uvedl s odkazem na gesto pokleknutí před zápasem, které některé kluby praktikují na podporu hnutí Black Lives Matter.