Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Svět se v sobotu rozloučí se zesnulým manželem britské královny, princem Philipem

„Její Veličenstvo s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, Jeho Královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho Královská Výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila minulý pátek britská královna Alžběta II.  Rozloučení s princem Philipem proběhne tuto sobotu na zámku Windsor.

Princ Philip, známý svým břitkým (resp. britským) humorem ještě za života chtěl, aby byl jeho pohřeb bez ceremonií a „zbytečných cavyků“. Veřejnost se tak s oblíbeným monarchou může rozloučit jen doma u televize. Přímý přenos z obřadu budou vysílat i všechny tuzemské televizní skupiny.

I s ohledem na pandemii koronaviru královská rodina princi Philipovi jeho přání splnila. Posledního rozloučení se může zúčastnit maximálně třicet lidí, konat se nebude státní pohřeb a rakev s princovým tělem nebyla veřejně vystavena. Na jeho poslední cestě jej poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel.

Mezi 30 zúčastněnými budou potomci a vnoučata Philipa se svými partnery a partnerkami. Jedinou zúčastněnou, která není přímou příbuznou, bude Penny Knatchbull, hraběnka Mountbatten z Barmy, vévodova dobrá přítelkyně.

Rodinný obřad proběhne v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru, veřejnost ho však bude moci sledovat v přímém přenosu. Obřadu v 15:00 (v 16:00 SELČ) bude předcházet celostátní minuta ticha. V Británii také platí osmidenní státní smutek, který pohřbem skončí.