Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus: Případ Vrbětice je vykonstruovaný, slouží jen ke strašení lidí místo covidu

K víkendové kauze údajného zapojení ruských špionů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 se současný prezident Miloš Zeman zatím nevyjádřil, na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause. Ten na stránkách svého Institutu (Institut Václava Klause – IVK) zveřejnil reakci na diplomatickou roztržku mezi Českou republikou a Ruskou federací. Podle Klause celá kauza slouží jen ke strašení lidí místo covidu.

Bývalý český prezident Václav Klaus považuje nově zveřejněné informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 za „vykonstruovaného strašáka” vlády a opozice. Nynější kauza je podle Klause vystavěná na velmi měkkých a nepřesvědčivých datech, „navíc prezentovaných v přítmí kovidové hysterie”, která nahrává snadnému šíření dezinformací.

„Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji,” uvedl Klaus ve svém prohlášení, zveřejněném na stránkách Institutu Václava Klause.

„Nevěřil jsem, že se ještě někdy vrátím do padesátých let, byť s opačným znaménkem. Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů,“ uvedl bývalý prezident. Soudí, že pokud byl Donald Trump i nyní americkým prezidentem, “opožděná kauza Vrbětice by nenastala”.

Klausovo prohlášení není příliš obsáhlé, protože prý nebude soutěžit s ostatními politiky a komentátory o co nejsilnější nebo nejoriginálnější výrok v kauze „Vrbětice sedm let poté”. Kromě Klause zatím nevěří informacím ohledně výbuchu ve Vrběticích také předsedové opozičních sněmovních stran Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Filip (KSČM). Požadují více informací a důkazů.