Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě se v noci rozsvítil nápis „Velezrada“. Jde o dílo aktivistů

Na budově Pražského hradu se v noci na úterý objevil obrovský světelný nápis „Velezrada“. Akce organizace s názvem Zastavme velezradu mířila na prezidenta Miloše Zemana, který se podle aktivistů dopouští velezrady. Aktivisté zároveň vyzvali Parlament, aby na prezidenta podal ústavní žalobu.

„Miloš Zeman je agentem nepřátelské země, která napadla Českou republiku a zabíjela české občany,“ uvedla organizace v tiskové zprávě.  Prezidenta kritizuje také za jeho útoky na české zpravodajské služby, údajné protežování společnosti Rosatom ve strategické zakázce na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebo podporu očkování ruskou vakcínou Sputnik V.

„Miloš Zeman se během výkonu funkce prezidenta České republiky dopouští především dvou střídajících se typů jednání: nečinnosti a velezrady. V uplynulých hodinách je umně skloubil dohromady,“ píše se v oficiálním prohlášení organizace Zastavme velezradu. „Prosíme parlament, aby konal a žaloval prezidenta republiky pro velezradu. Zbytek ať posoudí soud,“ stojí dále v prohlášení.

Jednáním aktivistů se již zabývá policie jako možným přestupkem. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček uvedl, že opozice už více než rok soustavně lže a šíří nenávist. „Toto je jen další ostudný projev,“ komentoval mluvčí světelný nápis na Pražském hradě.