Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda prezidentovi navrhne povýšení šéfa BIS Koudelky. Zeman to už pětkrát odmítl

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jmenování nového ministra zahraničí uvedl, že vláda opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Prezident práci rozvědky i osobu jejího ředitele dlouhodobě kritizuje, Koudelku do generálské hodnosti už pětkrát odmítl povýšit.

Loni Zeman předal Babišovi materiál týkající se Koudelky, který měl zdůvodňovat, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle Respektu v materiálu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem.

BIS pod Koudelkovým velením opakovaně varovala před aktivitami Ruska a Číny v souvislosti s jejich ekonomickými i zahraničněpolitickými zájmy. Zpravodajci mimo jiné nedoporučovali, aby se ruské a čínské firmy mohly zapojovat do dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech.

Premiér Babiš se naopak ředitele BIS opakovaně zastal. “Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,” řekl loni premiér.

Generálskou hodnost vládna navrhne i pro ředitele rozvědky Úřad pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a pro náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniela Miklóse. Generálmajory by se mohli stát dosavadní brigádní generálové Jiří Komorous, ředitel Ochranné služby Policie ČR, a Vladimír Vlček, ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.