Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Duka píše Zemanovi kvůli Vrběticím: Chceme-li být svobodní, musíme být hrdí

Kardinál Dominik Duka dnes zveřejnil dopis, který ve středu adresoval prezidentovi Miloši Zemanovi v souvislosti s podezřením na zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích z roku 2014. Duka Zemanovi píše, že pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu.

„Ve společnosti, která je do určité míry frustrovaná a vyčerpaná dlouhou pandemií koronaviru, v situaci, kdy se v boji s ním odhalují naše povahy a charaktery, nás všechny šokovala zpráva o událostech sedm let starých. Vše nasvědčuje tomu, že byla z velké části odhalena pravda a my jsme tak konečně získali odpověď na otázku týkající se katastrofických výbuchů v muničních skladech ve Zlínském kraji,” píše Duka v dopise.

Sedm let staré události podle něj souvisí s bolestí, se kterou se potýká celý svět, a to nedostatkem úcty k druhému, lidské vzájemnosti a bratrství. “Současné události nám ukazují, že chceme-li být svobodným a suverénním státem, musíme být sami hrdí – abychom dokázali chránit svou integritu a suverenitu,” napsal kardinál. Je podle něj také nutníé si uvědomit, že pokud chce Česko počítat s pomocí ostatních, musí být zodpovědné a plnit své povinnosti, ke kterým ho zavazují mezinárodní smlouvy.

„Nebudeme-li hovořit jednotným hlasem, budeme-li využívat jak pandemie koronaviru, tak i tohoto případu k vnitřním sporům, v nichž zapomínáme na společné dobro a na společný osud této země, našeho státu, pak musíme počítat s tím, že zůstaneme opuštění,“ doplnil.

Duka Zemanovi připomněl, že v krizových dobách jsme vždy museli odložit spory a to, co nás rozdělovalo. „Na závěr inspirován prezidentem Václavem Havlem dodávám: ‘Sv. Ludmilo’ přimlouvej se za nás, budeme to ještě potřebovat,” uzavřel Duka svůj list.