Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v Lánech přijme premiéra Babiš, prodiskutují Vrbětice a povýšení šéfa BIS

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijme premiéra Andreje Babiše (ANO). U pravidelné společné večeře budou opět probírat aktuální politickou agendu, výrazným tématem zřejmě bude diplomatická roztržka s Ruskem kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, a pravděpodobně i související návrh vlády na povýšení šéfa BIS Michala Koudelky, které prezident už pětkrát odmítl.

Prezident v nedělním televizním vystoupení prohlásil, že zpráva BIS uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by dva ruští agenti byli ve vrbětickém areálu, podezření je ale třeba brát vážně. To, že to BIS neprokázala, neznamená, že do areálu nepronikli, zdůraznil. Podotkl také, že BIS v uplynulých šesti letech ve svých výročních zprávách kauzu Vrbětice nezmiňovala.

Pokud se podle Zemana prokáže, že za výbuchem stojí ruští agenti, je třeba, aby za to Ruská federace zaplatila, například neúčastí Rosatomu na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. V opačném případě podle prezidenta jde o zpravodajskou hru, která může mít vážné následky pro politický život v Česku.

Pro povýšení ředitele BIS Koudelky do hodnosti tak prý prezident zatím nevidí důvod. Vláda by o návrhu povýšit Koudelku měla jednat na dnešním zasedání. Zeman už návrh vlády, aby byl Koudelka generálem, odmítl pětkrát.

Zeman s Babišem by mohli hovořit také o snaze opozice urychlit termín řádných voleb. Prezident avizoval, že by v případě vyslovení nedůvěry vládě nechal do říjnových voleb dovládnout menšinový kabinet ANO a ČSSD. Uvedl také, že by podobně postupoval i v případě, že by poslanci sebrali 120 podpisů k rozpuštění dolní parlamentní komory.