Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman naznačil, že Babiše nechá vládnout i v demisi bez důvěry Poslanecké sněmovny

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie televize Prima zopakoval, že pokud by sněmovna vyslovila menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD nedůvěru, nechal by kabinet Andreje Babiše (ANO) dovládnout v demisi. Podobně by prý postupoval i v případě, že by poslanci sebrali 120 podpisů k rozpuštění dolní parlamentní komory.

Hlasování o vyslovení nedůvěry premiéru Babišovi, případně o rozpuštění Poslanecké sněmovny se snaží vyvolat opoziční poslanci. Piráti a STAN říkají, že lepší by byl rozpuštění Sněmovny a dohoda na předčasných volbách, když bude schválen nový volební zákon. Vyslovení nedůvěry vládě by podle nich jen posílilo pozici prezidenta.

Šéf občanských demokratů Petr Fiala, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová premiéra Babiše vyzvali, ať o důvěru požádá sám, když jeho menšinová vláda ztratila hlasy komunistů. Ti vypověděli dohodu o toleranci.

Premiér Andrej Babiš výzvu koalice odmítl.  Vládnout chce až do voleb. „Opozice ať už si počká na ten 8. říjen. Já myslím, že to je raz dva, za pět měsíců,“ komentoval Babiš počínání opozice.

„Spekulace o tom, že je 120 hlasů, které umožňují rozpuštění Sněmovny, je naprosto mylná. Kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by si zjistili, že prezident v takovém případě může, ale nemusí Sněmovnu rozpustit,“ uvedl Zeman. I v takovém případě by ale postupoval stejně jako při vyslovení nedůvěry vládě. Vyzval, aby poslanci nedělali chaos krátce před řádnými volbami. „Nechme strany, ať předloží své programy, a občany, ať sami rozhodnou,“ řekl prezident.