Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval Martina Procházku rektorem Univerzity Palackého v Olomouci

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval nového rektora Univerzity Palackého v Olomouci. Stal se jím dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Ve funkci rektora střídá Jaroslava Millera, který univerzitu vedl od roku 2014. Ve svém druhém volebním období ale Miller loni nečekaně oznámil rezignaci ke konci letošního dubna.

Akademický senát Procházku zvolil ve druhém kole volby, kde porazil Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz získal ve druhém kole 14 hlasů. Rektora vybíralo 24 členů akademického senátu, dva hlasy byly neplatné. Volbu senátu v pondělí odsouhlasila vláda.

Jedenapadesátiletý Procházka slíbil, že se zasadí o zklidnění situace na univerzitě, bude nabízet transparentnost a komunikaci. Zasadit se chce také o to, aby se Univerzita Palackého stala silnou institucí a podílela se významným způsobem na společenském dění s evropským přesahem. Procházkovo funkční období potrvá do roku 2025.

Prioritou pro nového rektora je návrat studentů do výuky. „Musíme se vyrovnat nejen s vnitřními spory, ale především s následky pandemie. Máme před sebou důležitý úkol podpořit naše studenty, kteří prakticky přišli o tři semestry, aby ve studiu pokračovali,” uvedl Procházka.

Na Univerzitě Palackého v Olomouci v současnosti na osmi fakultách studuje více než 22.000 studentů a pracuje téměř 4000 zaměstnanců.