Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hudebník Kocáb: Nejspíš budu kandidovat na Hrad, dalšího komunistu tam nevydýchám

Hudebník a někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb oznámil, že vážně zvažuje kandidaturu na příštího českého prezidenta. Nehodlá prý dopustit, aby na Hrad usedl „další komunista“. Tato narážka zřejmě míří na dalšího potenciálního uchazeče o prezidentskou funkci, generála Petra Pavla. Ten byl dříve členem KSČ.

„Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně již jsem skoro rozhodnutý,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz Michael Kocáb.

„V podstatě jen čekám, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů. Hlavně aby to zase nebyl nějaký bývalý komunista. To už bych nevydýchal. Pokud by se takový člověk našel, tak bych se kandidatury vzdal. Ale jinak jsem připraven nabídnout své služby. Myslím si, že mám hodně zkušeností, které by se daly využít. V důležitých milnících naší novodobé historie jsem se pohyboval dost aktivně.“

Michael Kocáb, známý především jako lídr rockové kapely Pražský výběr, byl po 17. listopadu 1989 jedním ze zakladatelů Občanského fóra a členem krizového štábu koordinačního centra OF. V letech 2009–2010 působil jako ministr pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě. Na počátku devadesátých let byl také předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa.