Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hamáček: Zemana mohl v kauze Vrbětice ovlivnit Klaus, navštívil ho před projevem

V nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24 rozvinul vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) divokou teorii. Podle jeho názoru mohl Zemanovo stanovisko o více vyšetřovacích verzích k Vrběticím, které Zeman prezentoval ve svém projevu, ovlivnit exprezident Václav Klaus. Zemana prý před projevem navštívil.

„Vůbec bych nepodceňoval návštěvu exprezidenta Klause těsně před Zemanovým projevem. Ta mohla sehrát roli a ovlivnit jeho názor,“ uvedl Hamáček v České televizi. Svůj chystaný projev ke kauze Vrbětice mohl podle něj „z nějakých důvodů“ prezident na základě setkání s Klausem vyvažovat.

„Rusové to udělali. My víme, že to udělali, oni vědí, že to udělali, oni vědí, že my víme, že to udělali. Akorát jediné, co nevědí, je, co na ně máme,“ řekl Hamáček. „Vyšetřovací verze je jedna, policie pracuje s tou ruskou stopou, to znamená, že za výbuchem jsou členové ruské služby GRU. Žádná jiná verze není,“ dodal vicepremiér.

Prezident Zeman minulý týden ve svém projevu ke kauze Vrbětice uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi výbuchů v muničním skladu. Vicepremiér Hamáček tuto informaci hned v pondělí dementoval s tím, že existuje jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Podobně se v pondělí vyjádřil po večerní schůzce se Zemanem v Lánech Babiš.

Naopak ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v rozhovoru uvedla, že vyšetřovacích verzí v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 může být i více než dvě. Hamáček v neděli opět řekl, že se pracuje pouze s jednou vyšetřovací verzí.

Počet vyšetřovacích verzí pak znovu ustálil premiér Andrej Babiš (ANO) „S paní ministryní jsem hovořil a celou situaci jsme probrali. Shoda je na tom, že aktuálně je pouze jedna vyšetřovací verze,“ sdělil Babiš ČTK.