Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident blahopřál herečce Jiřině Bohdalové k 90. narozeninám, předal kytici růží

K významnému životnímu jubileu 90 let dnes na Pražském hradě poblahopřál herečce Jiřině Bohdalové prezident republiky Miloš Zeman. Během audience předal oslavenkyni kytici rudých růží a popřál vše dobré a pevné zdraví. Zeman herečku v roce 2013 vyznamenal medailí Za zásluhy.

Jiřina Bohdalová stála poprvé před kamerou již v šesti letech, kdy debutovala v němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Na DAMU ji vzali až napotřetí, studium herectví ale musela přerušit kvůli zatčení svého otce za protistátní činnost.

DAMU pak v roce 1957 dostudovala, přestože se musela starat o dceru, maminku i mladší sestru: „Provázel mě strach, obava o existenci, naděje, že táta v kriminále přežije a že navzdory všemu zlému dostuduju, že holka bude zdravá, manželství se mi nerozpadne, že se z toho všeho doma nezblázníme,“ svěřila se.

Po škole začínala Bohdalová u Jana Wericha v Divadle ABC. Právě kvůli Werichovi ji kontaktovala Státní bezpečnost, herečka však informace o něm odmítla předávat. Přesto ji Státní bezpečnost od konce 50. let vedla jako agentku a teprve až roku 2004 soud konstatoval, že byla ve svazcích StB vedena neoprávněně.

Bohdalovou diváci vídají ve filmech, televizních pořadech nebo v divadle přes šest desítek let. A již několik generací má z dětství uložený v paměti její hlas z večerníčků. Připomeňme například její roli vypravěčky Příběhů ovčí babičky, Pohádek z mechu a kapradí s Křemílkem a Vochomůrkou, Broučků či ve večerníčku Rákosníček a hvězdy.