Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generální inspekce vyšetřuje kvůli Zemanovu projevu úniky informací z kauzy Vrbětice

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se začala zabývat možnými úniky informací v kauze Vrbětice, a to mimo jiné na základě výroků prezidenta Miloše Zemana v jeho projevu minulou neděli. Trestní oznámení míří také na policejního prezidenta Jana Švejdara. O zahájení vyšetřování na základě došlých podnětů informovala mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

„Ke ‚kauze Vrbětice‘ jsme obdrželi několik podnětů, kterými se zabýváme, a to v úzké součinnosti s Policií ČR a se soustavou státního zastupitelství. Do ukončení vyhodnocení materiálů nicméně nebudeme poskytovat bližší informace,“ uvedl mluvčí GIBS.

Prezident se ke kauze výbuchů ve Vrběticích vyjádřil až týden po jejím zveřejnění. V projevu a následném rozhovoru na TV Prima mimo jiné tvrdil, že pracovník firmy Imex Group, která měla muniční sklady pronajaté, odmítl výslech na detektoru lži.

Kvůli tomuto výroku podal podnět GIBS právní zástupce společnosti Imex Group Radek Ondruš. Nesouhlasí s tím, jak o celé kauze mluvil na veřejnosti prezident Miloš Zeman. „Ano, dávali jsme to. Konkrétně se to týká toho, kdo z policistů vyzradil z trestního spisu detaily týkající se detektoru lži,“ uvedl Ondruš.

Další podnět, kterým se inspekce zabývá, by se mohl týkat policejního prezidenta Jana Švejdara. Ten v úterý na twitteru uvedl, že čelí kvůli možným únikům ohledně vyšetřování výbuchů ve Vrběticích trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti.

Pražský hrad odmítl šetření generální inspekce komentovat. Na druhé straně ani státní zastupitelství, ani BIS žádné úniky informací neeviduje. „Není mi známo, že by z naší strany byly nějaké úniky informací. Ta věc byla šetřena poměrně dlouho a nic takového se neobjevilo, až v poslední době, kdy se ta věc medializovala,“ konstatoval státní zástupce Martin Malůš, který má případ na starosti.