Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad pár dní po otevření obnovil plošné kontroly návštěvníků

Po více než půl roce se v pondělí 3. května otevřel areál Pražského hradu veřejnosti. Občané si ale svobodného vstupu na nejznámější českou památku příliš neužili – už po pár dnech byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě.

„Kontroly na Pražském hradě obnovila Policie ČR,“ uvedla Správa Pražského hradu. „Pražský hrad o tomto kroku nerozhodoval,“ doplnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Je to s ohledem na doporučení bezpečnostních expertů, a to i z řad Policie ČR. Je to návrat k původnímu režimu s ohledem na bezpečnostní situaci ve světě a v Evropě,“ dodal Ondřej Moravčík z Policejního prezidia. Za rozhodnutím podle něj není žádná konkrétní hrozba.

Plošné vstupní bezpečnostní kontroly byly zavedeny v roce 2016 a byly zrušeny až letos začátkem dubna, kdy se otevřely hradní zahrady a část Jeleního příkopu.

Podle kritiků byly přísné plošné kontroly zbytečné, zejména zpočátku se před vstupem tvořily dlouhé fronty. Odpůrci poukazovali na to, že dlouhé fronty návštěvníků by pro případné útočníky byly ideálním terčem. Hrad opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Zrušení kontrol na konci března Kancelář prezidenta republiky zdůvodnila vyhodnocením bezpečnostní situace a posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany.