Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se přes videohovor zúčastní summitu východních členů NATO

Prezident Miloš Zeman se příští týden prostřednictvím videohovoru zúčastní summitu tzv. bukurešťské devítky, tedy zemí východního křídla Severoatlantické aliance (NATO). Tu tvoří země kromě zemí Visegrádské čtyřky také Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Summit se bude konat v rumunském hlavním městě Bukurešti, osobně se ho ale kromě hostitelské země zúčastní jen polský prezident Andrzej Duda, zástupci zbylých zemí se připojí videokonferenčně. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka budou tématem summitu například transatlantické partnerství nebo vojenské záležitosti spojené s NATO.

V rámci jednotlivých bodů by se účastníci schůzky měli bavit o napětí s Ruskem včetně obvinění, že agenti Ruska stojí za výbuchy muničních skladů v České republice a Bulharsku. Dalším tématem by mohl být nátlak Ruska na Ukrajinu a situace v Černém moři, kde Rusové dočasně uzavřeli některé oblasti pro cizí válečné lodi.

Vznik bukurešťské devítky iniciovalo Rumunsko na podzim 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Hlavním cílem skupiny je koordinace pozic a zájmů východního křídla NATO před důležitými jednáními, a to jak v NATO, tak v Evropské unii. Tentokrát se setkání koná měsíc před summitem Severoatlantické aliance v Bruselu, kterého by se měl zúčastnit i nový americký prezident Joe Biden. Osobní účast na bruselském summitu plánuje i prezident Zeman.