Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad dnes rozsvítí 30 tisíc svíček v rámci pietního aktu za oběti covidu

Na Pražském hradě se dnes (10.5.) od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti nemoci covid-19. Téměř třicet tisíc mrtvých má připomenout stejné množství zapálených svíček na všech hradních nádvořích. Akce se zúčastní několik stovek pracovníků Pražského hradu včetně vojáků a policistů. Smyslem historicky největšího pietního aktu, který se na Pražském hradě uskuteční, je uctít památku obětí koronaviru a vyjádřit soustrast pozůstalým.

První svíčku symbolicky zapálí prezident Miloš Zeman, bílé svíčky pak kompletně zaplní III. nádvoří Pražského hradu, část II. a I. nádvoří. Zároveň bude ze svíček vytvořena symbolická cesta od všech vstupů do areálu, která přítomné návštěvníky navede k pietnímu místu na III. nádvoří, u kterého budou moci zanechat květinu.

Zapalování dalších svíček se ujmou pracovníci Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu, příslušníci Hradní stráže a Útvaru ochrany prezidenta. Část svíček rozmístěných na II. a I. nádvoří budou moci jako symbol sounáležitosti zapálit přítomní návštěvníci.

„K zapálení svíček dojde hromadně ve večerních hodinách. Areál Pražského hradu bude zcela výjimečně přístupný až do 24 hodin. Téměř 30 tisíc plamínků tak na několik hodin rozzáří ve tmě areál Pražského hradu, a to za doprovodu hudby Hradní stráže,“ informoval vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Hradní stráž bude pietní akt doprovázet hudbou od 20:00 do 22:00, za úplné tmy ve 22 hodin je pak v plánu na krátkou chvíli zhasnutí osvětlení uvnitř nádvoří.