Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval nové generály, ředitele BIS Koudelku už pošesté vynechal

Na výročí osvobození 8. května jmenoval prezident republiky Miloš Zeman na Pražském hradě nové generály. Do generálské hodnosti povýšil či jmenoval 17 zástupců armády, policie, hasičů, Vězeňské služby, celníků a tajných služeb. Mezi jmenovanými byla i žena – druhou českou armádní generálkou se stala rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová. Ředitele BIS Michala Koudelku prezident už pošesté jmenovat opomenul.

Do hodnosti generálporučíka vláda navrhla povýšit vojenského představitele Česka při NATO a EU v Bruselu Jaromíra Alana a náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jana Kašeho.

Hodnost generálmajora získal ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany Miloslav Lafek a brigádními generály se stali velitel 7. mechanizované brigády Petr Svoboda, velitel 4. brigády rychlého nasazení Josef Trojánek, náčelník štábu Velitelství pro operace Václav Vlček a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Václav Žid. Generálmajory se stal také ředitel ochranné služby policie Jiří Komorous a ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

Na návrh vlády také Zeman jmenoval brigádním generálem náměstka generálního ředitele Vězeňské služby pro bezpečnost a kontrolu Romana Záhorského či náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniela Miklóse.

Kabinet prezidentovi navrhl, stejně jako již pětkrát v předchozích letech, aby do generálské hodnosti jmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Prezident jej nicméně opět nejmenoval. Zeman má k práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa dlouhodobě výhrady. V minulosti prezident označil zpravodajce BIS za “čučkaře”.