Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Členové prezidentovy ochranky dostali pokutu za oslavu na střeše arcibiskupství

Ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když se na oslavě narozenin kardinála Dominika Duky pohybovali bez respirátorů, navzdory platným vládním nařízením.

„Kázeňské řízení už proběhlo a bylo ukončené. Oba pánové byli shledáni vinnými ze spáchání přestupku a byl jim uložen peněžitý trest,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová. Prezidentovi ochránci byli podle mluvčí na oslavě pracovně. Ani jeden z nich ale neměl nasazený respirátor, proto proti nim bylo zahájeno kárné řízení.

Večírek na oslavu 78. narozenin nejvyššího církevního činitele se konal koncem dubna na střeše Arcibiskupského paláce v Praze. Akce ze zúčastnili například Dukův sekretář Vojtěch Mátl, majitel společnosti Pražské Benátky Zdeněk Bergman, velitel Hradní stráže Jaroslav Ackermann a dalších zhruba deset hostů.

Pořádání podobných akcí bylo v tu dobu kvůli pandemii koronaviru zakázané. Podle snímků serveru Blesk.cz, který na oslavu upozornil, skupina mužů na střeše popíjela alkohol a kouřila doutníky. Setkání na Hradčanském náměstí prověřuje kvůli možnému nerespektování vládních opatření také pražská policie. Věc může oznámit hygienické stanici ke správnímu řízení.