Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad kvůli pandemii ušetřil miliony za zahraniční cesty, peníze vrátí do rozpočtu

Prezident republiky absolvoval za dobu pandemie koronaviru mnohem méně zahraničních cest, než v předchozích letech. Kancelář hlavy státu tak ušetřila několik milionů korun, které plánuje využít v letošním roce nebo vrátit do státního rozpočtu. Desítky milionů uspořili i ostatní politici, stát tyto peníze využil na posílení konzulátů České republiky v zahraničí nebo na nákup techniky pro videokonference.

Prezident Miloš Zeman loni v únoru před vyhlášením lockdownu ještě stihl odjet do Polska na summit prezidentů Visegrádské čtyřky. Kvůli pandemii ale již nepodnikl žádnou další zahraniční cestu. Odložil tedy naplánované cesty do Bulharska, Itálie či Maroka.

Podle tiskového mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka prezident v minulých letech obvykle absolvoval kolem deseti zahraničních cest ročně. „Obecně bylo snahou absolvovat jednu zahraniční cestu každý měsíc mimo letní prázdniny, kdy zahraničněpolitická aktivita obvykle utichá. V roce 2019 tak pan prezident absolvoval devět zahraničních cest,“ uvedl mluvčí.

Omezení zahraničněpolitických styků kvůli pandemii je za poslední rok celosvětově výrazné. „To však není případ pouze České republiky, ale i dalších zemí. Koronavirus markantně eliminoval osobní kontakty státníků,“ uzavřel Jiří Ovčáček.