Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele jeho vlajku, nahradila prapor Evropské Unie

Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele na prvním hradním nádvoří vedle české vlajky izraelskou vlajku. Nahradil jí vlajku Evropské unie, která dosud na Hradě vlála. O výměně rozhodl prezident Miloš Zeman, který již tento týden Izrael podpořil telegramem tamnímu prezidentu Rivlinovi.

„Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana byla na čestném dvoře, I. nádvoří Pražského hradu, vyvěšena jako výraz jednoznačné podpory a solidarity vlajka Státu Izrael,“ informoval tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Izraelská vlajka nahradila na jednom ze dvou stožárů vlajku Evropské unie, kterou nechal Zeman vyvěsit po svém zvolení prezidentem. Zatímco Zeman se v současném konfliktu postavil jednoznačně na stranu Izraele, zástupci Evropské unie vyjádřili znepokojení nad událostmi na Blízkém východu a odsoudili vojenské kroky obou znepřátelených stran.

Na stranu Izraele se postavil i ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Na Twitteru v angličtině připomněl, že Československo podporovalo Izrael, když v roce 1948 vyhlásil nezávislost. Dodal, že za ním stojí Česká republika i nyní, kdy čelí odsouzeníhodným vojenským útokům. „Stát Izrael čelí nehoráznému, barbarskému útoku. Chci vyjádřit podporu a solidaritu státu Izrael, který má jasné a nezcizitelné právo se bránit. Vyvěsím proto izraelskou vlajku na budově v Černínského paláce,“ uvedl.