Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přišel s další verzí výbuchu ve Vrběticích, mohlo se jednat o zakrytí manka

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru na rádiu Frekvence 1 řekl, že stále trvá na více vyšetřovacích verzích výbuchu ve Vrběticích. Kromě útoku ruských agentů mohlo jít podle prezidenta o neopatrnou manipulaci se zbraněmi. V neděli Zeman přišel s další verzí – exploze měla zakrýt chybějící manko, tedy potenciálně odcizené zbraně a střelivo.

„Nejsem zastánce jedné jediné vyšetřovací verze ve Vrběticích. Mluvil jsem o tom s ministryní Benešovou. A ona řekla, že může jít o zakrytí manka. Už ta stará verze, že šlo o neopatrné jednání při vyskladňování, před lety existovala,“ řekl prezident v Pressklubu.

Premiér Andrej Babiš však reagoval, že je jen jedna aktuální verze vyšetřování a s tou prezidenta seznámil. „Já jsem panu prezidentovi vysvětlil, že policie vyšetřuje jednu verzi. Možná v průběhu vyšetřování byly i jiné verze, ale nyní je jen jedna. Možná tím vzniklo to nedorozumění, jinak si to neumím vysvětlit,“ řekl Babiš.

Verzi, že za výbuchy stojí Rusko, považuje Zeman za vážné podezření, a každé podezření se podle něj musí vyšetřit. Dodal, že s vyšetřováním nedůvěřuje BIS, ale důvěřuje policii. Doporučil zaměřit se na firmu IMEX. „Mladá fronta Dnes publikovala zajímavý článek, jak ty raketomety ve Vrběticích zůstaly dílem nepoškozené, já bych se jako vyšetřovatel amatér na toto zaměřil i na tu firmu Imex, protože kolem ní je celá řada otazníků,“ uvedl prezident.

Zeman se také vyjádřil se také k postupu Ruska, které v pátek Českou republiku přidalo na seznam nepřátelských zemí. „Vždycky je špatné být nepřítelem, z ruské strany je to ale hloupost. Dělat si nepřítele z bývalých přátel je chyba,“ sdělil k tomu prezident.