Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko navštívil srbský prezident Aleksander Vukčić, od Zemana obdržel Řád bílého lva

Prezident Miloš Zeman uvítal dnes dopoledne na Pražském hradě s vojenskými poctami srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. V rámci návštěvy se mu omluvil za bombardování Jugoslávie v roce 1999. Prezidenti si také vyměnili nejvyšší státní vyznamenání obou zemí. Jedná se o první oficiální prezidentskou návštěvu od začátku pandemie.

Vučiče na prvním hradním nádvoří uvítala čestná jednotka Hradní stráže i její hudba. Součástí ceremonie byla i vojenská přehlídka. Oproti minulosti uvítání český prezident absolvoval na vozíku, který tlačila jeho osobní stráž.

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před společným jednáním na Pražském hradě. Český prezident naopak dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučić mu ho udělil již loni, osobně mu ho předal až dnes.

Zeman se také po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999. Srbský národ požádal o odpuštění. Česko podle něj tehdy hledalo spojence, spolu s kterým by bombardování odmítlo, ale neúspěšně. To, že nakonec akci podpořilo, považuje za nedostatek odvahy.

Vučić do Česka přicestoval v pondělí a zůstane do středy. Dnes má na programu také setkání s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem a Sněmovny Radkem Vondráčkem. Ve středu se sejde s premiérem Andrejem Babišem.