Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Srbský prezident Vukčić nabídl Česku darem 100 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech

Srbský prezident Aleksandr Vučić, který je momentálně na dvoudenní státní návštěvě České republiky, nabídl Česku 100.000 dávek vakcíny proti koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Po dnešním jednání mezi čtyřma očima v Kramářově vile to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že nabídky srbského prezidenta si velmi váží.

„Srbský prezident mi na našem společném jednání mezi čtyřma očima nabídl neuvěřitelný dar. 100 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech, které je nám Srbsko připravené darovat a my tak budeme moct ještě zrychlit očkování. Velmi si té nabídky vážím. Až mě dojala. Děkuji moc,“ napsal Babiš na Twitteru.

V Srbsku občané mohou vybrat, kterou vakcínou se nechají naočkovat. Srbsko používá americko-německý preparát firem Pfizer a BioNTech, ruský Sputnik V a látku čínské společnosti Sinopharm.

Český premiér Srbsko navštívil v únoru a vyslovil se tehdy pro vstup země do EU, stejně jako tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ten při své březnové cestě označil spolupráci se západním Balkánem a jeho budoucí integraci do EU za jednu z priorit české zahraniční politiky. Srbsko českou podporu svého vstupu do EU ocenilo.

Prezident Vučić se v úterý setkal s prezidentem Milošem Zemanem, který se po jednání omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999 a požádal srbský národ o odpuštění. Prezidenti si také vyměnili státní vyznamenání. Vučić se setkal i s předsedy obou parlamentních komor.