Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát chce zbavit Zemana funkce: Už není orientován v čase ani prostoru, tvrdí Láska

Část senátorů uvažuje o nové ústavní žalobě na prezidenta republiky Miloše Zemana. Důvodem je postoj prezidenta ke kauze Vrbětice a jeho zmatečná vyjádření z poslední doby. Podle senátora Václava Lásky se Miloš Zeman už neorientuje v čase ani prostoru, a není proto způsobilý vykonávat prezidentský úřad.

„Pro mě je Miloš Zeman starý pán, který už úplně neovládá, co říká a co dělá, je v podstatě kontinuálně řízený svým poradcem Martinem Nejedlým a spol.,“ říká senátor Václav Láska. „Všimněte si, prosím, jak je prezident Zeman úplně mimo realitu: už není orientován ani v čase, ani v prostoru. Pokud my bráníme Českou republiku, tak soupeřem ani není prezident, ale lidé kolem něj. Ti ho tímto způsobem manipulují a řídí.“

„Chceme důkladně zmapovat, jaká byla role Hradu v inkriminované době, kdy se stát dozvěděl o zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích. Co prezidentská kancelář v tu dobu dělala a nedělala,“ uvedl Láska.

Svého kolegu podpořil i senátor a někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer. „Prezident reprezentuje stát navenek jako vrchní velitel ozbrojených sil, ve chvíli, kdy se děje něco nečekaného, nesrozumitelného nebo něco, co ohrožuje ČR a její suverenitu, musí vystoupit. Vidíme prezidenta, který nevystoupil. Sám k tomu říkal, že se zahrabal v Lánech, to není úkol prezidenta se někde zahrabávat. A musíme se ptát proč,“ vysvětlil senátor.

Fischer potvrdil i Láskova slova o neblahém vlivu Zemanových poradců. „V českých pohádkách máme nejen příběhy králů a princezen, ale i nespolehlivých rádců, kteří svým vladařům podsouvají nejrůznější věci. My se musíme věnovat právě tomu, jak je možné, že prezident nezafungoval, jak měl,“ uvedl.

Pokud by po úspěšném podání ústavní žaloby Ústavní soud shledal, že Miloš Zeman není způsobilý – ať už ze zdravotních, či jiných důvodů – vykonávat funkci hlavy státu, může jej skutečně úřadu zbavit. Navrhnout žalobu by ale musela většina senátorů a schválit ji ústavní většina poslanců. Po posledním neúspěchu ústavní žaloby tak Senát pravděpodobně vyčká na změny ve Sněmovně po podzimních volbách.