Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ruský velvyslanec se na Hradě sešel s kancléřem Mynářem, Zeman je v Lánech

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij se v úterý na Pražském hradě sešel s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem. Zmejevskij žádal o pomoc s pobytovými povoleními pro zaměstnance střední školy při velvyslanectví Ruské federace v Praze, kterých se dotkne ohlášené vyhoštění z ČR do konce května. Podle ruské strany hrozí škole uzavření.

Jednání Zmejevského s Mynářem se uskutečnilo na žádost ruské strany. Mynář podle Hradu postoupí ruskou žádost ministerstvům zahraničních věcí a vnitra. „Obyčejní lidé a jejich děti se nesmí stát rukojmími stavu diplomatické relace mezi Českou republikou a Ruskou federací, což, jak je nutno upozornit, recipročně platí na obou stranách,“ uvedl Hrad.

Diplomatická roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko původně vyhostilo 18 lidí, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Po ruské reakci rozhodlo ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května.

Velvyslanec Zmejevský již postoupil ministrům zahraničí a prezidentům obou zemí petici za záchranu školy podepsanou více než 220 absolventy a rodiči nynějších studentů, uvedl Hrad. Žádost o pomoc se týká pobytových povolení podle zákona o pobytu cizinců na území ČR. Hrad upozornil, že v takovém případě by se nejednalo o vynětí z početních limitů na základě úmluvy o diplomatických stycích, podle které ČR při vyhoštění postupovala.