Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie navrhla obžalovat šéfa Lesní správy Lány kvůli nelegální těžbě kamene

Policisté odeslali státnímu zastupitelství návrh na podání obžaloby ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka za porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Balák je zároveň nepravomocně odsouzený v jiné kauze, kdy měl manipulovat se zakázkou na odvodnění svahů kolem nádrže Klíčava.

V případu těžby kamene v Lánské oboře policie obvinila Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku loni na podzim. Původně jej vinila ze zpronevěry, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace.

Kriminalisté začali kvůli těžbě kamene v Lánské oboře stíhat na jaře tři lidi. Ti podle detektivů vytěžili a odvezli více kamene, než oficiálně vykázali, a způsobili tak škodu nejméně 1,35 milionu korun.

Jedná se už o druhou kauzu, ve které je šéf lesní správy obviněn. Na začátku května poslal kladenský soud Baláka nepravomocně na tři roky do vězení. Uznal ho vinným v kauze manipulace se zakázkou na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Hodnota zakázky s DPH přesáhla 200 milionů korun. Podle obžaloby mělo dojít k nezákonnému zjednání výhody zhruba před šesti lety.

Balákův nadřízený, kancléř Vratislav Mynář po vynesení tohoto rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Již dříve řekl, že do pravomocného rozsudku šéfa lánské lesní správy neodvolá.