Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Sýrie si zvolila prezidenta, Bašár Asad povede zemi dalších sedm let

Syrský prezident Bašár Asad znovu zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle oficiálních výsledků získal v hlasování 95,1 procenta hlasů. Opozice označuje hlasování za frašku, OSN a mnoho západních států volby nepovažují za demokratické ani legitimní. Voleb se formálně účastnili ještě další dva kandidáti, Asadův klan nicméně vládne Sýrii už půl století.

K volebním urnám se podle oficiálních výsledků dostavilo 78,66 procenta voličů. Jeden ze dvou kandidátů, kteří se postavili proti Asadovi, získal 1,5 procenta hlasů, a druhý 3,3 procenta volebních lístků, informovala agentura AFP.

Voleb se mohli účastnit lidé žijící v částech Sýrie, které jsou pod kontrolou Asada, což jsou asi dvě třetiny země. Volit se také mohlo na některých ambasádách v zahraničí, například v Libanonu, Rusku, Kuvajtu nebo v Jordánskou. Podmínkou bylo, aby lidé měli platný syrských pas a razítko o výstupu ze země, což diskvalifikovalo většinu uprchlíků.

OSN a mnohé západní státy volby nepovažují za demokratické ani legitimní. Podle rezoluce OSN se totiž měly konat až po vytvoření nové ústavy. Jednání o ní ale váznou. Ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Británie a Spojených států v úterním prohlášení odmítli považovat syrské volby za svobodné a spravedlivé.

Klan Asadů vládne Sýrii od roku 1970, kdy se k moci dostali prosovětští baasisté (Baas – Socialistická strana arabské obrody) vedení otcem nynějšího prezidenta Háfizem Asadem. Současný prezident nastoupil do funkce v roce 2000 po jeho smrti. Oční lékař Bašár Asad zpočátku tvrdil, že provede politické reformy, ale režim je za jeho vedení brutálnější než v době Háfize Asada.